Kā iegūt brīvību no līdzatkarības: Kaspars Simanovičs

#91

SARUNAS VIDEO IR ZEMĀK.

Kad mājās vai darbā esam saistīti ar cilvēku, kuram ir traucējoša atkarība, kas nepatīkami ietekmē mūsu dzīvi, tad ir ļoti iespējams, ka, pat paši to nezinot, arī mēs esam atkarīgie. Atkarīgi no cilvēka, kuram ir atkarība, kā rezultātā mēs to negatīvā veidā jūtam savā dzīvē un par to maksājam ar laiku, spēku, sirdsmieru, prieku, naudu, zaudētām iespējām. Bieži vien mēs šādu atkarību nespējam sev atzīt – līdzīgi, kā atkarīgajam ir grūti atzīt savu atkarību no kaut kā. Kaspars Simanovičs saka, ka nav būtiski, kāda atkarība ir mūsu līdzcilvēkam – atkarība no saldumiem, no pornogrāfijas, no ēdiena, no iepirkšanās, no adrenalīna, no sociālajiem medijiem, no destruktīvas uzvedības attiecībās, no alkohola, nikotīna, datorspēlēm vai azartspēlēm, utt, un ka līdzatkarība ir tāda pati atkarība kā citas. Šī saruna ir, lai palīdzētu līdzatkarīgam cilvēkam ieraudzīt atkarības un līdzatkarības mehānismu, kas palīdz iet ceļu uz brīvības atgūšanu.

Pirmo sarunu ar Kasparu Simanoviču par atkarību mehānismu atradīsi šeit.

Kaspars Simanovičs ir teologs un kopā ar kolēģi Induli Paiču vada noētiskās veselības kopienu “Elizeja”, kur organizē noderīgu pārdomu ciklu par atkarībām: “Es eju 12 soļus”. Video no šīm tiešraidēm var redzēt viņu YouTube kanālā.

Līdzatkarība ir atkarība no atkarīga cilvēka.

Sarunu audio formātā klausies šeit:

Līdzatkarīgs ir cilvēks, kurš ir ļāvis citas personas rīcībai sevi ietekmēt un ir apsēsts ar vēlmi kontrolēt tās personas uzvedību.

SARUNAS PIETURPUNKTI:

 • 3:09 Kā visbiežāk tiek atklāta līdzatkarības problēma
 • 9:32 Kas īsti ir sarežģītais jēdziens – līdzatkarība
 • 18:35 Līdzatkarības mehānisms, kādi faktori to veicina
 • 29:45 Piemērs ar nikotīna atkarīgo un līdzatkarīgo tam blakus
 • 38:27 Bezspēcība, zaudējuma izjūta un sērošanas process kā solis uz priekšu
 • 48:00 Karpmana jeb drāmas trijstūris – kā to var piemērot līdzatkarības problēmai
 • 51:14 Cik dārgi cilvēka dzīvē maksā neatrisināta līdzatkarības problēma
 • 58:54 Kur vērsties pēc palīdzības, ja atklāj, ka esi līdzatkarīgs
 • 1:15:16 Ko iesākt ar augoni – smērīti vai skalpeli
 • 1:18:13 “Es eju 12 soļus” projekts kopienā Elizeja
 • 1:27:20 Kaspara Simonoviča ceļavārdi cilvēkam, kurš jūt, ka ir līdzatkarīgs

SARUNĀ PIEMINĒTĀ INFORMĀCIJA:

Kaspars Simanovičs ir izdevis grāmatu “Dienas līdzsvars”, kas ir ceļabiedrs ikvienam, kurš nolēmis kādu brīdi paieties pa senās gudrības iemītajām takām, kuras aprakstītas Sīraha gudrības grāmatā, kas tapusi 2. gs. pirms Kristus dzimšanas un pieder pie tā saucamās «gudrības literatūras», kas atspoguļo cilvēces uzkrātās zināšanas un izpratni par ikdienas dzīvi, attiecībām, garīgi-reliģiskām patiesībām, vērtībām un ētiku. “Dienas līdzsvars” lasītājs ieraudzīs, ka cilvēce patiesībā vienmēr risina vienus un tos pašus jautājumus, un mēs neesam izņēmums. Slimības, vecums, nāve, kari, dabas kataklizmas, attiecības, brīvība, labklājība, dzīves jēgas meklējumi – katram laikmetam, katrai paaudzei jāatrod savas atbildes. Grāmatu var pasūtīt Elizejā (info Elizejas Facebook lapas sadaļā “Par”) vai nopirkt “Jāņa Rozes” un “Globusa” grāmatnīcās.